Obnova a zjištění ztraceného hesla ve Windows

Pro obnovu hesla ve Windows (NT) je třeba spustit nějaký OS systém z kterého se dá změnit uzamčený soubor s heslem (hash SAM). Pro to se velice hodí použít BartPE live Windows XP a Password Renew NT aplikace. Jestli jste četli můj článek Testování HW v PC – čím a jak na to ? tak víte kde si Live Windows CD (USB) pořídit.  Já rád používám Hiren’s boot CD proto popíšu postup pro něj.

Spustí se Hiren’s a v boot menu se vybere Start Mini Windows XP (obr.1) – po načtení Windows spustit Hiren’s BootCD WinTools. Vybrat v menu Password / Keys a spustit Password Renew. (obr.2)

V programu Password Renew vyhledat složku Windows na systémovém HDD (obr.3)

Hiren's boot menuHiren's WinTools menup_r_select_windows

Po vybrání složky Windows je na vybrání ze tří možností co dělat.
První (renew existing user password) je pro zadání nového hesla pro existující účet uživatele (obr.4). Kde v bodě č.2 se vybere účet kterému chceme dát nové přihlašovací heslo. V bodě č.3 a č.4 zadáme nové heslo. A bodem č.5 nastavíme nové heslo k účtu.

Renew_pass_exist_user

obr.4

Další možností je vytvořit zcela nový administrátorský účet (create new administrator user). A posledním výběrem (turn existing user to administrator) se povýší již existující účet uživatele na Administrátora.(obr.5)

renew_exist_pass_admin

obr.5

Ale jestli chcete jen zjistit heslo daného uživatelského účtu tak vřele doporučuji použít LiveCD Ophcrack který funguje i na hesla pro MacOS a 7. Pracuje na technice prolamování hesel pomocí rainbow tables. Jedná se o jednu z nejlepších implementací útoku na hesla.

 

Update: 2017
https://www.zive.cz/clanky/jak-se-dostat-do-windows-kdyz-neznate-heslo-nebo-nejste-administrator/sc-3-a-188700/default.aspx